SLOVENSKÁ KOALÍCIA PRE KULTÚRNU DIVERZITU

Get Adobe Flash player

 

 

Logo SKKD2 petit 317d3

 

Vítame Vás na stránke SLOVENSKEJ KOALÍCIE PRE KULTÚRNU DIVERZITU, ktorá vznikla v roku 2006 na základe prístupu

Slovenskej republiky k dohovoru o kultúrnej rozmanitosti. Doteraz sa k nemu hlási 121 štátov celého sveta.

 

 

     SKKD - Slovenská koalícia pre kultúrnu diverzitu * * * V máji 2020 prešla stránka technickou rekonštrukciou***Dovtedy stánku navštívilo takmer 350 000 návštevníkov***

Načo kultúra?

Výzva vláde Slovenskej republiky

Načo je na Slovensku kultúra, keď nemá dostatočnú vážnosť ani finančnú podporu? Možno treba konečne zrušiť všetky múzeá, galérie, knižnice, ale aj divadelné súbory, hudobné telesá a kultúrne centrá. Možno už netreba vydávať knihy, nakrúcať filmy, organizovať výstavy či festivaly, podporovať prezentáciu Slovenska v zahraničí. Skoncujme s osvetovou činnosťou, s podporou tradičnej kultúry i kultúry znevýhodnených skupín, ale aj s medzinárodnou spoluprácou a mobilitou. Deťom zoberme kultúrne poukazy a kultúrne pamiatky ponechajme vode a vetru napospas. Aby už nikomu nenapadlo ísť do divadla, namaľovať obraz, prečítať si knihu alebo navštíviť hradné múzeum. V každom prípade by sme tým ušetrili.

V čase, keď Európska únia zdôrazňuje kľúčový význam umenia, kultúry a kultúrneho kreatívneho priemyslu pri budovaní vzdelanostnej spoločnosti, vláda Slovenskej republiky znižuje rozpočet rezortu kultúry o takmer 10%. A nie je to po prvý raz.

Pritom v porovnaní s okolitými štátmi dáva Slovensko na kultúru dlhodobo najmenej – len 0,39 % HDP ročne. V Maďarsku je to 0,57%, v Poľsku 0,59%, v Českej republike 0,74%, v Rakúsku 0,82% a čuduj sa, svete – také Estónsko podporuje svoju kultúru vo výške 1,80% HDP! Európsky štandard je 1%. Aj návštevnosť kultúrnych podujatí na Slovensku v porovnaní s inými krajinami postupne klesá.        

V Európskej únii sa už dávno vie, že jednotlivé odvetvia kultúry a kultúrneho priemyslu financie nespotrebovávajú, ale, naopak, generujú. Kultúra je nositeľom inovácií, tvorcom pracovných miest, aktivizuje ekonomiku a rozvíja turistický ruch. Zároveň buduje identitu, prispieva k tolerancii a zvyšuje kvalitu života.  

Nie, Slovensko zjavne nemusí mať kultúrne vyspelých a vzdelaných občanov, nepotrebuje sociálnu prevenciu a nezáleží mu na vlastnom obraze v zahraničí.  

Ministerstvo kultúry je nielen jedným z najmenej financovaných rezortov, ale pravdepodobne aj rezortom najmenej váženým. Dôkazom je príkry rozpor medzi každoročným znižovaním rozpočtu a Stratégiou rozvoja kultúry Slovenskej republiky na roky 2014 – 2020, ktorá predpokladá navyšovanie finančných prostriedkov do kultúry a ktorú vláda SR schválila 14. mája 2014.

V návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015 sa kultúre znižujú výdavky o približne 10% oproti roku predchádzajúcemu. Niečo podobné sa udialo aj medzi rokmi 2013 a 2014 – kultúra dostala o 10% menej. Zníženie postihne najviac Dotačný systém, čiže neštátnu kultúru, a to poklesom asi o 17%. Pre viaceré aktivity a organizácie na Slovensku to nie je iba zlá správa, ale zvonenie do hrobu.

Preto žiadame vládu Slovenskej republiky, aby výdavky v rozpočte ministerstva kultúry na rok 2015 neznižovala. Naopak, aby úmerne k významu kultúry pre spoločnosť budúcich desaťročí rozpočet kultúry postupne navyšovala a tým naplnila svoje Programové vyhlásenie, schválenú Stratégiu rozvoja kultúry aj európske štandardy. Aby sa nestalo, že sa Slovensko o pár rokov ocitne v podpore kultúry, ale aj v kultúrnosti svojich občanov na poslednom mieste v Európe.

21. augusta 2014

 

PODPORTE VÝZVU VLÁDE SR !!!!!!

Promo IFCCD

použiť flash player !!!

Návštevnosť do 14.5.2020

Návštevnosť od mája 2020

099076
Dnes
Včera
Tento týždeň
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Celkove
157
29
186
97181
11286
944
99076

Your IP: 3.80.5.103
2021-06-22 10:11

Rozhlasové vysielanie

Rozhovor predsedu SVÚ P. Kráľa (relácia Ľudia, fakty, udalosti)

Rozhovor predsedu SVÚ P. Kráľa v Slovenskom rozhlase (relácia Ľudia, fakty, udalosti)

(potrebné nainštalovať a povolit flash player)

Besedu o aktuálnych problémoch a možných riešeniach v oblasti kultúry na Slovensku najbližšie pripravujeme v Komárne.

Uskutoční sa v piatok 23. februára 2018 od 14:30 v Monarchia CAFÉ, Nádvorie Európy 3.

 

 

Zaostrené - rádio LUMEN

Rozhovor Pavla Kráľa a Ľuba Beláka v rádiu LUMEN 29.9.2012

(potrebné nainštalovať a povolit flash player)